Logo

Agahan Magazin

Agahan Magazin

خلاقیت در خدمت کارکرد
اساس و بنیان خلاقیت، احساس نیاز است. بشر از ابتدا تا به امروز همواره برای رفع نیازهای خود دست به نوآوری و ابتکار عمل زده است. در واقع؛ تفکر خلاق، فرآیندی حسی، درونی و انسان‌محور است که با شناخت نیازها و مشکلات پدید می‌آید و در جهت رفع آنها معنا و مفهوم پیدا می‌کند.

 

شناخت درست نیازها و مشکلات، موجب پیدایش ایده، پردازش آن، ارزش‌یابی و در نهایت انتخاب راه حل مناسب می‌شود. در بحث طراحی، شناخت سبک‌ها و کلیدهای آن و نیز مواد و متریال، زمینه را برای ایجاد فرم‌های خلاق فراهم می‌کند. با توجه به زمانی که ما در آن زندگی می‌کنیم نمی‌توان سبکی از سبک‌های موجود در طراحی را به صورت صرف با توجه به اتمام دوره‌های گذشته استفاده کرد. البته قدم نهادن در این راه، مستقیماً به سطح ادراک طراح و کارفرما برمی‌گردد. در واقع نگاه هر دو طرف می‌بایست به این سطح از آگاهی رسیده باشد که از تلفیق سبک‌ها استفاده کنند.

 

در روند طراحی جدید که باید از تلفیق سبک‌ها با توجه به شناخت دقیق کلیدواژه‌های طراحی استفاده کرد، ایجاد هارمونی و تناسب وزن بصری طراحی اوج خلاقیت یک طراح است.

Palace (Kakh) Restaurant

ایجاد حس خوب در برخورد اولیه با فضا، مهم‌ترین عامل خلاقیت در طراحی است. ضمن اینکه؛ ترکیب المان‌های درست در یک فضا باید بسیار دقیق باشد. صِرف استفاده از همه‌ی محصولات برندهای معروف و معتبر در بازار، نشانه‌ی خلاقیت یک طراح نیست! این بیشتر به یک تجارت شبیه است تا هنر طراحی! در جمع‌آوری و چیدمان محصولات برندهای معتبر، هر فردی که کمی سلیقه داشته باشد می‌تواند فضایی مناسب را ایجاد کند. استفاده از محصولات برند باید به صورتی باشد که به عنوان مکمل طراحی در فضا مورد استفاده قرار بگیرد. البته انتخاب نوع محصول هم به خلاقیت طراح بستگی دارد. برندهایی در دنیا وجود دارند که حتی با توجه به بالا بودن قیمت و قدمت طولانی، کمترین نوآوری و خلاقیتی در طراحی‌های مختلف خود ایجاد نکرده‌اند و مدام به تکرار روی آورده‌اند. به عنوان مثال در سیستم لایتینگ (نورپردازی)، محصولی مانند Brand van Egmond تمامی محصولاتش در ظاهر شبیه به هم هستند اما در جزئیات، به هیچ عنوان شباهتی به هم ندارند. برندهایی از این قبیل باید مد نظر طراحان خلاق قرار بگیرند.

 

در نهایت یک ذهن خلاق باید بتواند تشخیص دهد که چطور با بالا نبردن هزینه‌های مشتری، طرحی را ایجاد کند که تفکر خلاق در کلیت فضا حس شود…